Century Club (100 match winners - accomplished 2018-2019) 
thanks Sean McMahon, Deron Shank, Audra Effvin, Mitch Rupert, Dan Shilcosky, James McCauley, Mark Coy, Earl Bright,
Chris Mooney, John Rosa, Bob Lorence,
Cathy Leibensperger, Gene Shutt, Tom Eshenbaugh, Justin Thomas Arguelles,

Thomas Hopkins, Nate Cobbler,  Steve Shearer, Chad Moyer, Tom Housenick, Clay Durham, Jay Siegel,  Gene Shutt, Dan Volna,
Chris Edwards, Cheryl Rohrbaugh, Jason Weslager, Doug Beckner, Jeff Hiner, Matthew Showers, Dana Burek, Wayne Van Syckle,
Russell Wallace, Kevin Reilly, Thom Leib. Mike Booher, Tom Housenick, Dylan Killian, Mitch Rupert, Frank Dimon, Tyler Wheaton,
Dave Scott Smeltzer, Donna Ball, Pete Long,

(please let us know of any we are missing- grade is for 2018-2019 season.) 
           

 

 

100 Wins (achieved this wrestling season)

 
Lname FName Grade School Wins
Anderson Ryan 2019 Bethlehem Catholic 100
Ball Donovon 2019 Cedar Cliff 100
Ballestrini Cade 2020 Shikellamy 100
Berstler Ryan 2019 Middletown 100
Betancourt Will 2020 Manheim Central 100
Branford Marckis 2019 Wilson Area 100
Breidegan Brandon 2020 Northern Lebanon 100
Brest Andrew 2019 General McLane 100
Britton Devon 2019 Northampton 100
Brown Travis 2019 Bethlehem Liberty 100
Burgess William 2019 Union City 100
Cassidy Mike 2019 Cedar Cliff 100
Chlebove Julian 2019 Northampton 100
Connor Brandon 2019 Wilson (West Lawn) 100
Cope Corey 2019 Quakertown 100
Csencsits Dane 2020 Saucon Valley 100
Dale Jon 2019 Moshannon Valley 100
Daubert Byron 2019 Forest Hills 100
Davenport Wes 2019 Conneaut Area 100
DeCoo Elvy 2019 Archbishop Ryan 100
Denochick Tyler 2019 West Branch 100
Dowling Caleb 2020 St. Joseph's Catholic Acad 100
Eidle Kolbe 2019 Wilson (West Lawn) 100
Espinosa Jordan 2019 Governor Mifflin 100
Fisher Christian 2019 Mifflin County 100
Flucas Nyiem 2019 Hershey 100
Fountain Caesar 2019 Father Judge 100
Frinzi Luca 2019 Bethlehem Catholic 100
Funck Hayden 2019 Annville-Cleona 100
Furry Keaton 2019 North Star 100
Galasso David 2019 Athens 100
Garcia Gaige 2020 Southern Columbia 100
Gelnett Donny 2019 Upper Dauphin 100
Good Coleman 2019 Muncy 100
Gorg Luke 2020 Hughesville 100
Gould Pat 2019 East Stroudsburg South 100
Greer Tyler 2019 Grove City 100
Gregoris Hunter 2019 Big Spring 100
Grove Cole 2019 Chambersburg 100
Gust Anthony 2019 Wyomissing 100
Harris Carl 2019 Littlestown 100
Harvey Parker 2019 Titusville 100
Harvey Parker 2019 Titusville 100
Hearn Peyton 2019 Conneaut Area 100
Henry Gavin 2019 Union City 100
Herb Ethan 2019 Northern Lebanon 100
Hermann Kenny 2020 Bethlehem Catholic 100
Hester Joseph 2019 Montrose 100
Hillegas Sam 2020 North Hills 100
Hoaglund Nathan 2019 Mt Lebanon 100
Hoover Jon 2019 North Allegheny 100
Hutcherson Noah 2019 Valley 100
Ischo Andrew 2019 Reynolds 100
Joll Scott 2019 Belle Vernon 100
Karpinski Mason 2019 Greenville 100
Kazalas John Rocco 2019 Quaker Valley 100
Keane Dillon 2019 Bradford 100
Kintzel Dillon 2019 Pine Grove 100
Kioko Simon 2019 Springside Chestnut Hill 100
Kiser Kenny 2019 Saegertown 100
Kistler Michael 2019 Northampton 100
Kline Kameron 2019 Midd-West 100
Knauf Bryce 2019 Greenville 100
Kustanbauter Mike 2019 Muncy 100
Laird Brenden 2019 Conneaut Area 100
Linn Cade 2020 Southern Columbia 100
Locke Gavin 2019 North Schuylkill 100
Logue Eamonn 2020 Father Judge 100
Logue Liam 2019 Father Judge 100
Long Matt 2019 Union City 100
Long Bob 2019 Lake Lehman' 100
Macy Zach 2019 Chartiers Valley 100
Marchesano Shawn 2019 Archbishop Ryan 100
Marsh Adam 2019 Palisades 100
McCready Mason 2019 Hollidaysburg 100
McMaster Jake 2019 Greenville 100
McQuaid Jack 2019 Archbishop Carroll 100
Meredith Cole 2019 Owen J Roberts 100
Miller Jacob 2019 Boyertown 100
Miller Bryson 2019 Freedom Area 100
Monn Ben 2020 Cumberland Valley 100
Montalbano Nick 2019 Seneca Valley 100
Mooney Caiden 2019 Northwestern 100
Mordaunt Ethan 2019 Jim Thorpe 100
Mousaw Tyler 2020 Unionville 100
Moyer Damen 2019 Bethlehem Liberty 100
Muscarella Dylan 2019 North East 100
Myers Kyle 2019 Bellefonte 100
Neglia Tyler 2019 Wallenpaupack2019 100
Nichter Luke 2020 Chambersburg 100
Oakes Jeremiah 2019 Scranton 100
O'Connor Hunter 2019 Jersey Shore 100
Pail Jake 2019 Freedom Area 100
Pesta Chett 2019 Williams Valley 100
Phipps Kurtis 2020 Norwin 100
Proudfit Chase 2019 Penn Cambria 100
Pugh Tristan 2020 Berlin Brothersvalley 100
Purcell Luke 2019 Springside Chestnut Hill 100
Reichart Cade 2019 Cumberland Valley 100
Rinella Nick 2019 Meadville 100
Rinella Nick 2019 Meadville 100
Rosengrant Nicholas 2019 Saucon Valley 100
Rupp Zach 2019 Upper Dauphin 100
Schuffert David 2019 Valley 100
Scott Ed 2020 DuBois 100
Seymour Jeremy 2019 West Scranton 100
Seymour Sheldon 2020 Troy 100
Shunk Baylor 2019 Penns Valley 100
Smith Nate 2020 Bishop McDevitt (3) 100
Snyder Dakota 2019 Lewisburg 100
Sossong Cole 2019 Portage 100
Steinmeyer Anthony 2019 Wilson (West Lawn) 100
Stewart Cole 2019 Bellefonte 100
Stoltzfus Tyler 2020 St. Joseph's Catholic Acad 100
Stout Luke 2019 Mt Lebanon 100
Strouse Bronson 2019 Tamaqua 100
Thompson Hunter 2019 Titusville 100
Tuckey Josh 2019 Biglerville 100
Uhler Timothy 2020 New Oxford 100
Urbas Cole 2019 State College 100
Valovchik Trent 2020 Burrell 100
Vonelli Nick 2019 Notre Dame - GP 100
Wheeler John 2019 Northwestern 100
White JJ 2020 Wyoming Valley West 100
Whiteman Chris 2019 Lehighton 100
Widing Evan 2019 Pennridge 100
Wileman Tyler 2019 Juniata 100
Williams Tyler 2019 Souderton 100
Wilson Cole 2020 Northeastern 100
Woodrow Dalton 2019 DuBois 100
Zeamer Cade 2019 Manheim Central 100

 

150 Wins (accomplished this season)

Lname FName Grade School Wins
Jones Josh 2019 Saucon Valley 150
Connor Cam 2019 Kiski Area 150
Garber Bronson 2019 Upper Dauphin 150
Hanson-Ashworth Shane 2019 Council Rock South 150
Leonard Colin 2019 Northern Lebanon 150
Miller Darren 2019 Kiski Area 150
Newell Steven 2019 Dallas 150
Nonan Shane 2019 Hazleton Area 150
Wilson JJ 2019 Cedar Cliff 150

**

Lname FName Grade School Wins
Onea Nick 2019 Pottsville  (School Record) 145


BELOW......As requested.. from last year.. with some updates
.

2017-2018

150 Wins

Jaret Lane, Sr., Southern Columbia 175

Jason Jones , SR Saucon Valley 164

Dalton Rohrbaugh, Spring Grove 153

Creighton Edsell, Sr. Wyalusing 150

Jason Jones, Sr., Saucon Valley 150
Trent Hidlay, Sr., Mifflin County 150 (sets new record for most wins at his high school)

 

Shane Noonan, Sr. Hazleton has 149 wins heading into PIAA State Tournament
 

100 Pins
Clay Matthews, Sr., Reynolds 100th pin

 

 

100 Wins (achieved 17-18 wrestling season)

 

 

Jackson Bernhard, Sr Northwestern Lehigh

Isaac Crowell, Sr., Fort LeBoeuf
Lukas McLain, Sr., Ridgway
Nathan Haubert, Jr., Palisades
Hunter Michaels, Sr., Reynolds
Derek Yingling, Jr., West Branch
Edmond Ruth, Jr., Susquehanna Twp
Luca Colestock, Sr., Camp Hill
Colton Camacho, Jr., Franklin Regional
Anthonyh Hinson, Jr., Spring Grove
Jesse Quatse, Sr., Greensburg Salem
Owen Verespy, Sr., North Penn (1)

Stephen Veneziale. Sr., Archbishop Wood
Duncan Waite, Sr., St.Joseph's Prep
Michael Leyland, Sr., Roman Catholic

David Krokowski, Jr. Wyoming Valley West

Leno Ciotti.Sr., McDowell
Carter Starocci, Jr,. Cathedral Prep
Tyler McKinney, Sr., Cathedral Prep

Kawaun Deboe, Jr. Cathedral Prep
Tyler Burlew.Sr., Corry
Brock Salvatore, Sr., Sharpsville
Garrett Kopp, Sr.. North East
Joe Galvin, Sr., Iroquois
Dylan Proper, Sr., Maplewood
Spencer Head, Sr., Eisenhower
Collin Askins, Sr., Harbor Creek

Nick Onea, Jr.,Pottsville

Ben Huber,Sr., Freedom

Jared Kuhns, Sr., Upper Perkiomen

Tyler DeLorenzo, East Stroudsburg South

Kyle Seibert, Sr, Governor Mifflin

Bodee Tolbert Sr Bishop McDevitt

Garrett Rigg, Sr., Bald Eagle Area

Steven Sorbin, Sr.,Brookville
Caleb Hetrick, Sr.,Brookville
Tyler Cook, Sr.,Brookville
Xavier Molnar, Sr.,Brookville

Cole Painter, Sr., Pottsville
Marco DiBattista,Sr., Plymouth Whitemarsh

Josh Jones, Jr, Saucon Valley
Angelo Mahaffey, Sr., Saucon Valley

Julian Gorring, Jr. Fort LeBoeuf

Landon Fisher, Sr., Huntingdon
Clay Verbanac, Sr., Cambridge Springs
Tye Varndell, Jr., Cambridge Springs
Alex Caldwell, Sr. Ligonier Valley
Aarron Gelvin,Sr., Greenville
Brendan Calvin, Sr., Greenville
Joshua Christner, Sr., Greenville

Noah Supsic, Sr, Shikellamy

Parker McClellan, Sr., Altoona

Braden McIntosh Sr., Western Wayne

Zack Wasser, Sr., Palisades

Nevin Estevez, Sr., JP McCaskey

Jacob Downing, Sr., North Allegheny

Matt Milbrand, Sr. Bloomsburg

Jacob Carpenter of Shamokin

Shane Noonan, Jr, Hazleton Area

John McCarthy, Sr. Delaware Valley

Blake Barrick, Sr. Big Spring

Jarred Papcsy, Sr., Bethlehem Catholic

Mike McKinney, Sr. Delaware Valley

Corey Christie, Sr., Burrell
Lucas Folmar, Sr., Harbor Creek

Luigi Yates, Sr., Cathedral Prep

Cade Wilson, Sr., Nazareth
Zach Zeamer, Sr., Manheim Central

Steven Newell, Jr. Dallas

Cole Fuller, Sr. Western Wayne

Seth Andrus, Sr., Central Mountain

Beau Bayless, Jr, Reynolds

Jake Brown, Sr.,Coughlin

Kolby Ho, Sr., DuBois

Jacob Burgette, Sr. Scranton

Ben Fromm, Sr. ,Cocalico 

Josiah Gehr, Sr., Cocalico

Blaise Bressler, Sr., Northern Lebanon

Noah Stamm, Sr., Milton

Cole Forrester, Sr. Shippensburg

Caleb Bentley, Sr. , Trinity (3)

Tom Traverf, Jr., Tunkhannock

Izac Benson, Sr. Huntingdon

Bronson Garber, Jr. Upper Dauphin

Gabe Miller, Jr, Pequea Valley

Sam Rice, Sr., Tunkhannock

Josh Brown, Senior, Coughlin

Ivan Balavage, Senior, Scranton Prep

Seth Koleno, Sr.  Bald Eagle Area

Luke O'Connor, Sr. Wyalusing

 

Grayson Charles, Sr, Solanco
Austin (AJ) Wilson , Solanco

Benjamin (Ben) Root, Solanco